Իսրայելի Կնեսետի փոխխոսնակ, Իսրայել-Հայաստան պատգամավորական բարեկամական խմբի ղեկավար Թալի Պլոսկովի գլխավորած պատվիրակությունը ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Իսրայել բարեկամական խմբի ղեկավար Գագիկ Մինասյանի, խմբի անդամներ Միքայել Մելքումյանի, Գագիկ Մելիքյանի, Գեւորգ Գորգիսյանի եւ Սուրեն Մանուկյանի ուղեկցությամբ սեպտեմբերի 12-ին այցելել է Ծիծեռնակաբերդի Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր:
Պատվիրակության անդամները ծաղկեպսակ են դրել 1915 թվականի Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշակոթողին եւ լռությամբ ու խոնարհումով հարգել մեկուկես միլիոն անմեղ զոհերի հիշատակը: Հյուրերը եղել են նաեւ Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում, գրառում կատարել հուշամատյանում:

12 сентября делегация во главе с вице-спикером Кнессета Израиля, руководителем парламентской группы дружбы Израиль – Армения   Тали Плосков в сопровождении руководителя группы дружбы Армения – Израиль Г.Минасяна, членов группы М.Мелкумяна, Г.Меликяна, Г.Горгисяна и С.Манукяна посетила мемориал Геноцида армян в Цицернакаберде.
Члены делегации возложили венок к мемориалу Геноцида армян 1915 года и почтили молчанием память полутора миллионов безвинных жертв. Гости побывали также в Музее-институте Геноцида армян, внесли запись в Памятную книгу.